Oznamovanie protispoločenskej činnosti
Ako môžete podať oznámenie o podozrení zo správania, ktoré môže viesť k protispoločenskej činnosti/ korupčnej činnosti:
Takéto oznámenie o činnosti, o ktorých sa dozvedel zamestnanec Ústredia práce, Úradu práce alebo Centra pre deti a rodiny v súvislosti s výkonom jeho zamestnania, postavenia alebo funkcie môže podľa § 10 ods. 8 zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov podať:
- emailom na verejnú emailovú schránku prístupnú nepretržite:oznamovatelia@upsvr.gov.sk
- poštovou zásielkou na adresu: Ústredie PSVR, Špitálska ulica č. 8, 812 67 Bratislava s označením "PROTISPOLOČENSKÁ ČINNOSŤ".
- zodpovednou osobou za preverovanie protispoločenskej činnosti je Mgr. Jakub Havlíček.
Oznámenia možno podať aj anonymne.
Čo sa rozumie pod protispoločenskou činnosťou:
- nelegitímne, neetické alebo nezákonné praktiky na pracovisku,
- konanie, ktoré pôsobí negatívne na spoločnosť a je spravidla základom trestnej činnosti (napr. nadmerné požívanie alkoholických nápojov, agresívne správanie, vandalizmus)
- podozrenie z porušovania postupov a pravidiel, ktoré môže viesť ku korupcii alebo odôvodnené podozrenie na korupčné konanie zamestnancom Ústredia práce, Úradov práce a Centier pre deti a rodiny.
- odvetné konanie voči oznamovateľovi podozrenia na korupciu
Odvetné konanie voči zamestnancovi, ktorý podáva takéto oznámenie:
Na základe svojho rozhodnutia môže zamestnanec podať zamestnávateľovi oznámenie, v ktorom oznámi závažnú protispoločenskú / korupčnú činnosť bez obáv z odvetného konania voči oznamovateľovi. V tejto súvislosti povinnosťou zamestnancov je oznámiť alebo prekaziť trestný čin v zmysle osobitných predpisov (§ 340 a § 341 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov).
Zachovávanie mlčanlivosti:
Zodpovedná osoba a zamestnávateľ sú pri oznámeniach povinní zachovávať mlčanlivosť o totožnosti osoby, ktorá podala oznámenie a o totožnosti dotknutej osoby. Povinnosť zamestnávateľa zachovávať mlčanlivosť o totožnosti osoby, ktorá podala oznámenie a o totožnosti dotknutej osoby voči ktorej smeruje trvá aj po skončení pracovnoprávneho vzťahu medzi zamestnávateľom a osobou, ktorá podala oznámenie.
Na čo neslúži táto emailová schránka:
Elektronická adresa neslúži na podávanie sťažností, petícii podľa iných osobitných predpisov, ani na priame podávanie trestných oznámení, ktoré patria do kompetencie orgánov činných v trestnom konaní (polícia, prokuratúra).
Kto je kompetentný vyšetrovať podozrenia z páchania trestnej korupčnej činnosti:
V prípade nahlásenia podozrenia na konkrétne trestné korupčné alebo iné správanie ministerstvám, Úradu vlády SR alebo ostatným ústredným orgánom štátnej správy, tieto inštitúcie podozrenia posudzujú a interne preverujú, ale nemôžu ich vyšetrovať, preto ich postupujú orgánom činným v trestnom konaní, na ktoré sa môžete so svojim podozrením obrátiť aj priamo:
Ministerstvo vnútra SR
Prezídium Policajného zboru
Úrad boja proti organizovanej kriminalite
Pribinova 2
812 72 Bratislava
https://www.minv.sk/?ubok
Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR
Štúrova 2
812 85 Bratislava
antikorupčná linka: 02/208 37 444
e-mail: korupcia@genpro.gov.sk
www.genpro.gov.sk
Zoznam všetkých inštitúcií Slovenskej republiky proti korupcii, ktoré môžete kontaktovať. [ PDF]